Renginiai ir parodos

Kviečiame į interaktyvią parodą

2024 03 21

Lietuvių kalbos instituto edukacinė paroda „Paliesk lietuvių kalbą rankomis“ – tai kilnojamoji ekspozicija, aktyviai keliaujanti po Lietuvos ir užsienio mokyklas, kultūros centrus bei renginius. Paroda skirta žaismingai pristatyti svarbiausius lituanistikos ir kalbotyros pasiekimus, supažindinti su lietuvių kalbos istorija, skatinti pasididžiavimą lietuvių kalba, atskleisti jos išskirtinumą ir vietą pasaulio kalbų kontekste bei pristatyti lietuvių kalbą užsieniečiams. Ekspoziciją sudaro unikalūs, interaktyvūs eksponatai – kalbos žaislai, leidžiantys kiekvienam paliesti kalbą rankomis ir pačiam pajusti jos savitumą.

Indoeuropiečių kalbų sodas (nuotr. Nr. 1). Tai pastatomasis indoeuropiečių kalbų sodas, kuriame kalbų šeimos – tai medžiai, o kalbos – vaisiai. Kiekvienai kalbų šeimai priskirti skirtingų formų vaisiai, tokia tvarka jie ir kabinami ant medžių.

Eksponatas pasakoja, kad lietuvių kalba – maža kalba, bet kaip seniausia gyva indoeuropiečių kalba, tyrinėjama nuo XIX amžiaus žymiausiuose pasaulio universitetuose, ji yra labai artima sanskritui.

Lietuviški žodžiai ir jų atitikmenys kitose pasaulio kalbose (nuotr. Nr. 2). Tai šviečiantis eksponatas, kuriame dėlionės principu sudedami žodžiai akis ir musė ir žaidžiantysis pamato, kad įvairiose kalbose jie skamba labai panašiai, taigi – mūsų kalba yra anglų, vokiečių, prancūzų, lenkų, rusų, latvių kalbų artima sesuo. Musės ir akies figūros dėliojamos pagal spalvą.

Eksponatas pasakoja apie kalbų genetinę bendrystę ir bendrą kilmę.

Lietuvių kalbos žodynas (nuotr. Nr. 3). Simbolinis žodynas – šviečiantis eksponatas su  atverčiamais žodžiais, kuriuos atvertus sužinoma jų kilmė. Norėdamas sužinoti žodžių kilmę, žaidžiantysis turi atversti žodžius simboliniame žodyne.

Eksponatas pasakoja, kiek žodžių yra lietuvių kalboje ir iš kur jie atsirado – buvo paveldėti, pasiskolinti iš kaimynų, sukurti žymių asmenybių.

Lietuvių kalbos abėcėlė (nuotr. Nr. 4). Eksponatas – tai antspaudukai su lietuviškomis raidėmis ir jų kilmės aprašu (lotyniškos, čekiškos, originalios lietuviškos, pagal lenkų analogiją pasidarytos raidės). Žaidžiantysis gali susidėlioti bet kokius norimus žodžius ant popieriaus lapo ir sužinoti raidžių kilmę.

Eksponatas pasakoja ne tik lietuviškos abėcėlės istoriją, bet ir svarbius Lietuvos kultūros faktus – kada ir kas parašė pirmąją lietuvių kalbos gramatiką, kas ir kaip normino lietuvių kalbą.

Lietuviški žodžiai pasaulyje (nuotr. Nr. 5). Tai magnetinis žemėlapis su žodžiais, kuriuos lietuviai paskolino kitoms kalboms (estų, rusų, baltarusių, ukrainiečių, latvių, vokiečių). Žaidžiančiojo tikslas – teisingai sudėlioti žodžius žemėlapyje pagal spalvą.

Eksponatas pasakoja apie kultūrinius bei kalbinius lietuvių ir kaimyninių tautų ryšius.

____________________

Paroda „Paliesk lietuvių kalbą rankomis" Pakruojo Juozo Paukštelio viešosios bibliotekos Vaikų ir jaunimo erdvėje bus eksponuojama nuo kovo 21 iki balandžio 24 d. Maloniai kviečiame apsilankyti!

____________________

Lietuvių kalbos instituto nuotr. ir inf.