Apie Sinagogą

Pakruojo istorija neįsivaizduojama be čia gyvenusių žydų. Šios tautybės žmonės mieste ėmė kurtis dar XVIII amžiaus pirmoje pusėje. Kaip ir visoje Lietuvoje, vertėsi prekyba, amatais. Medinę sinagogą žydų bendruomenė pasistatė apie 1801 metus. Tai buvo vasarinė sinagoga, skirta naudotis šiltuoju metų laiku. Pergyvenusi du pasaulinius karus, ne vieną gaisrą – išliko iki šių dienų. Šiandien tai ne tik seniausias medinis pastatas mieste, bet ir seniausia medinė sinagoga Lietuvoje.

Sinagogos prikėlimą naujam gyvenimui iniciavo Pakruojo rajono savivaldybė. Įgyvendinant projektą atlikti Sinagogos tvarkybos darbai, įrengti inžinieriniai tinklai. Restauratoriams Indrei ir Aidonui Valkiūnams bei grupei su jais dirbančių šios srities profesionalų pavyko atkurti vieną didžiausių Sinagogos vertybių – unikalią vidaus tapybą. Iš 1938 m. nuotraukų į lubų skliautą „perkelti“ elnias, liūtas, tigras, o pačiame centre – leviatanas, laikąs savo žiotyse uodegą. Taip pat – paukščiai, medžiai, stalas su knygomis, traukinys. Tapyba primityvi, kai kuriuos daiktus sunku pažinti bei išsiaiškinti jų prasmę. Restauratoriai taip pat konservavo išlikusius 1985 metų tapetų likučius. Jų fragmentus pamatyti galima Sinagogos pirmame aukšte. Visi kiti tapetai – atkurti rankiniu būdu, derinant prie originalų. Istorinėse nuotraukose liko užfiksuoti tarpukaryje buvę liturgijos objektai – Aron kodešas, bima.

2017 m. gegužės 19 d. Pakruojo medinė sinagoga, svarbus ir vertingas žydų ir visos Lietuvos architektūros ir kultūros paveldo objektas – po renovacijos buvo atvertas visuomenei. Trijų užsienio valstybių ir Lietuvos biudžeto lėšomis restauruota Sinagoga perduota administruoti Juozo Paukštelio viešajai bibliotekai. Naujoje kultūrinėje erdvėje eksponuojamos parodos, vyksta koncertai, susitikimai, vedamos ekskursijos. Lankymas – nemokamas. Sinagogos antrame aukšte veikia Pakruojo krašto žydų bendruomenių istorijos ir kultūros ekspozicija lietuvių ir anglų kalba, skirta sunaikintai vietos žydų bendruomenei atminti. Nuo 2022 m. Sinagoga veikia ir kaip Tolerancijos ugdymo centras (TUC).

Kviečiame apsilankyti! Juk sakoma, kad geriau vieną kartą pamatyti, nei šimtą kartų išgirsti...