Naujienos

Rugsėjo 23 d. minima Lietuvos žydų genocido aukų atminties diena

2023 09 16

1943 m. rugsėjo 23 d. buvo sunaikintas Vilniaus getas. Iš beveik 40 tūkstančių jo kalinių žydų nacių okupacijos pabaigos sulaukė tik 2-3 tūkst. žmonių. Nuo 1994 metų rugsėjo 23-ioji paskelbta Lietuvos žydų genocido aukų atminimo diena, skirta pagerbti Vilniaus geto likvidavimo aukas. 

Pakruojyje Lietuvos žydų genocido aukų atminties diena bus minima rugsėjo 21-23 dienomis, kurių metu kviečiame aplankyti Pakruojo krašto Žydų žudynių vietas, pagerbti nužudytųjų atminimą padedant simbolinį akmenuką ar uždegant žvakutę. Pakruojo Sinagogoje visų laukiame Atminties dienai skirtuose renginiuose.

Rugsėjo 21 d. (ketvirtadienį) 16 val.  susitikime parodos „Pasaulio tautų teisuoliai. Nebijoję mirti, tapo nemirtingais“ atidaryme. Dalyvaus parodos autorius architektas Tauras Budzys. Muzikinius kūrinius atliks Pakruojo Juozo Pakalnio menų mokyklos mokiniai – Evelina Paslavičiūtė (vokalas), Martyna Jurevičiūtė (fortepijonas), Jokūbas Gaška (smuikas).

  • Paroda Pakruojo Sinagogoje veiks tik iki rugsėjo 27 dienos. Joje  pristatoma dvidešimt Lietuvos Pasaulio tautų teisuolių. Ne tik amžiaus, bet ir skirtingų profesijų bei socialinių sluoksnių žmones – žydų gelbėtojus – vienija neįtikėtina drąsa bei pasiaukojimas. Šiandien ypač prasminga juos prisiminti, apie juos kalbėti ir iš jų mokytis.

Rugsėjo 22 d. (penktadienį) 18 val. kviečiame į  projekto „Izraelio kinas tavo mieste“ filmą visai šeimai „Abulele“ (rež. Jonathan Geva,  fantastinis, 2015, Izraelis).

  • Senovės legendos pasakoja apie abulele – gauruotus ir kartais pavojingus monstrus,  kuriuos mato tik nelaimingi  vaikai. Širdingame filme, Adamas, sunkiai išgyvenantis brolio netektį, sutinka vieną iš abulele, apsigyvenusį jo name. Vienišas berniukas ir geraširdis monstras greitai tampa neišskiriamais draugais. Suvokęs,  jog žmonės yra tikrosios šio pasaulio pabaisos,  Adamas rizikuoja viskuo, kad tik išgelbėtų savo pūkuotąjį draugą.
  • Filmo peržiūra – nemokama. Amžiaus cenzas – N-7.                  

Rugsėjo 23 d. (šeštadienį) 14 val. Pakruojo Sinagogoje pakruojiškių ir miesto svečių laukiame  Pirmosios Lietuvos Respublikos (1918–1940 m.) menininko, žydų dailininko ir rašytojo  Šolomo Zelmanavičiaus dramatinės trijų veiksmų legendos / pjesės „Ger cedekas. Grafas Potockis iš Vilniaus“ („Ger cedek. Vilner graf Potocki“ ) pristatyme. Unikalų leidinį pristatys jo sudarytoja dr. Vilma Gradinskaitė.

  • 1934 m. Kaune išleista legenda-pjesė pasakoja apie judaizmą priėmusį krikščionį grafą Valentiną Potockį. Leidinio tiražas buvo labai nedidelis, tėra išlikę vos keli jo egzemplioriai. Ilgus metus, kaip ir jos autorius skendėjusi užmarštyje, šiandien knyga „prikeliama“ naujam gyvenimui. Pirmą kartą išversta į lietuvių ir anglų kalbas, pjesė atveria skaitytojui dar neatrastus litvakų meno ir jidiš literatūros klodus.

Norime priminti, kad iki rugsėjo 29 d.  Pakruojo Sinagogos antrame aukšte eksponuojama Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejaus parengta paroda ,,Knygos ant medžių neauga: išsaugoti ir perduoti atmintį“. Nepraleiskite progos apsilankyti!

  • Žinios ir knygos visuomet buvo pamatinė žydų vertybė. Rašytinio žodžio puoselėjimas ir bendruomenių savistaba buvo po visą pasaulį pasklidusių žydų fenomenas. Parodoje kviečiame sužinoti, kaip Vilniaus žydų tradicijos, tautinė tapatybė ir istorinė atmintis buvo formuojama ir perduodama iš kartos kartai bei išsaugota iki šių dienų. Eksponatai čia tampa skirtingų istorinių peripetijų dalyviais, liudytojais ir pasakotojais, o muziejaus paroda – žvilgsniu į visavertę ir labai reikšmingą Lietuvos istorijos bei kultūros dalį.

Sinagogos inf.