Naujienos

Projektas, apjungsiantis iš Pakruojo krašto kilusius menininkus ir vietos jaunimą

2022 04 09

Juozo Paukštelio viešoji biblioteka vykdo gan įdomų projektą „Menų ir kartų jungtys: Iš Pakruojo krašto kilę menininkai ir vietos jaunimas“. Projektą parengė viešosios bibliotekos vyresn. bibliotekininkė kraštotyrai Genė Juodytė, o remia Lietuvos kultūros taryba ir Pakruojo rajono savivaldybė. Jau pats projekto pavadinimas turi konkrečią nuorodą į ką jis nukreiptas. Kodėl pasirinkome menininkus ir vietos jaunimą? Todėl, kad per meną galima subtiliau prisiliesti prie jauno žmogaus ir kalbėti su juo kitokia, nei esame įpratę, kalba. Šiame technologijų amžiuje meno kalba, kuria galime išreikšti ir savo mintis, ir jausmus – labai svarbi. Todėl vietos jaunimui suteikiame puikią galimybę ne tik susipažinti su įvairių sričių ir kartų kraštiečių menininkų gyvenimu, kūryba, bet kartu su jais įsilieti į kūrybinį procesą, pajusti kuriančio žmogaus džiaugsmą.

Projektas startavo balandžio 7-8 dienomis susitikimu su buvusia pakruojiete, o dabar Vilniuje gyvenančia Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Judaikos tyrimo centro darbuotoja, populiarių komiksų knygų autore Migle Anušauskaite. Pakruojo ugniagesių stoginėje ir „Žiemgalos“ muziejuje ji surengė 4 komiksų kūrimo dirbtuves moksleiviams ir pristatė 2021 m. išleistą knygą „Kas išsigando Šliūpo?“. Beje, gydytojas, visuomenės veikėjas Jonas Šliūpas nėra svetimas Pakruojo kraštui. Jis – iš Guostagalio apylinkių Ručinių dvaro kilusios poetės aušrininkės, visuomenės veikėjos Liudvikos Malinauskaitės (slapyv. Eglė) vyras. Taigi per meną prisiliečiame ir prie savo krašto istorijos. Gegužę prisiminsime iš Linkuvos apylinkių Ruponių kaimo kilusį tapytoją Alfonsą Motiejūną (1912–1979). Menininką, kuris mažai žinomas Lietuvoje ir beveik nežinomas savo krašte. 2022-aisiais dailininko 110-osios gimimo metinės. Pakruojo ugniagesių stoginėje vakare-portrete „Tapybos klajūnas“ atgis atmintis apie dailininką, kuriam gyvenime nebuvo nieko gražiau už spalvas. A. Motiejūno gyvenimą bei kūrybą pristatys menotyrininkė dr. Ramutė Rachlevičiūtė, koncertuos Pakruojo Juozo Pakalnio muzikos mokyklos jaunieji smuikininkai (mokytoja Ligita Stravinskienė). Vasarą pasitiksime su jaunos kraštietės, dainuojamosios poezijos atlikėjos Emilijos Kutkevičienės koncertu. Pakruojo ugniagesių stoginės kiemelyje ji pristatys savo pirmąjį muzikinį albumą „Namo“. Birželio mėn. pabaigoje Švedijoje gyvenanti mados dizainerė, meno mokslų dr. Vidmina Stasiulytė surengs virtualias kūrybines dirbtuves „Kaip apsirengti garsu“. Liepos mėnesį nudžiuginsime dar vienu koncertu. Ugniagesių stoginės kiemelyje koncertuos populiarus smuikininkių trio „Electric Ladies“, kuriame groja ir buvusi linkuvė, Pakruojo Juozo Pakalnio muzikos mokyklos auklėtinė Gerda Garšvaitė. Tauragės liaudies teatro režisierė Genovaitė Urmonaitė savo 65-ąją gyvenimo sukaktį sutiks gimtajame Pakruojyje ir rugsėjį kraštiečius pakvies į kūrybos vakarą „Atspindžiai gelmėje“. Vakarą ji skiria Pakruojui – miestui, kuris ją augino ir žmonėms, kurie joje brandino kūrybinį pradą, iškilioms to krašto asmenybėms. Gruodžio mėnesį kraštietis, Rokiškyje gyvenantis dailininkas ir pedagogas Arūnas Augutis ugniagesių stoginėje pristatys tapybos ir asambliažų parodą „Mito-logika“. Dailininkas pakruojiečiams ruošia ir muzikinę staigmeną. Prisimindamas jaunystės dienas Pakruojyje ir laiką, kai grojo klasės draugų suburtoje bigbyto grupėje, atliks keletą muzikinių kūrinių.

Projekto įgyvendinime dalyvauja ir Pakruojo rajono savivaldybės Kultūros, paveldosaugos ir viešųjų ryšių skyrius, Ugniagesių stoginės ir „Žiemgalos" muziejaus darbuotojos.

Apie projektą, jo renginius informuosime visuomenę per rajono laikraštį, rajono savivaldybės ir viešosios bibliotekos tinklalapius bei veido knygas (FB). Vykstantys renginiai atsispindės ir bibliotekos veido knygoje pateikiamuose vaizdo įrašuose.

 

Genė Juodytė, Pakruojo Juozo Paukštelio viešosios bibliotekos vyresn. bibliotekininkė kraštotyrai, projekto rengėja