Naujienos

Pasidžiaukime mus vienijančia gimtąja kalba ir jos puoselėtojais

2023 02 17

Aštuntą kartą šalyje rengiamos Lietuvių kalbos dienos. Simboliška, kad jos prasideda Vasario 16-ąją, o baigiasi Kovo 11-ąją. Tos dvi datos brangios kiekvienam doram ir susipratusiam lietuviui, nes įprasmina svarbius istorijos įvykius: Lietuvos valstybės ir Lietuvos nepriklausomybės atkūrimą. Sunku įsivaizduoti valstybę be savosios kalbos. Kalba yra skiriamasis jos bruožas, neatsiejama tautiškumo dalis ir bendravimo priemonė. Vargu, ar kas gražiau apie kalbos reikšmę tautos ir valstybės gyvenime yra rašęs nei kunigas ir žymiausias renesanso epochos lietuvių rašytojas Mikalojus Daukša pamokslų rinkinyje „Postilė“:
„Ne žemės derlumu, ne drabužių skirtingumu, ne šalies gražumu, ne miestų ir pilių tvirtumu gyvuoja tautos, bet daugiausia išlaikydamos ir vartodamos savo kalbą, kuri didina ir išlaiko bendrumą, santaiką ir brolišką meilę. Kalba yra bendras meilės ryšys, vienybės motina, pilietiškumo tėvas, valstybės sargas. Sunaikink ją – sunaikinsi santaiką, vienybę ir gerovę.“
Į Lietuvių kalbos dienas renginių ciklu „Gimtųjų žodžių apkabintas, aš gyvas kalboje“ (Justinas Marcinkevičius) įsijungia ir Pakruojo Juozo Paukštelio viešoji biblioteka. Pakruojiečiai pelnytai gali didžiuotis, kad su jų kraštu susijęs ne vieno lietuvių kalbininko gyvenimas. Vieni čia gimė, kiti dirbo ar kurį laiką gyveno, dar kiti mokėsi. Tai atspindės dokumentų paroda „Pakruojo krašto kalbininkai“, nuo vasario 21 d. iki kovo pabaigos eksponuojama viešosios bibliotekos skaitykloje. Vasario pabaigoje vyresn. bibliotekininkė kraštotyrai Genė Juodytė Pakruojo „Atžalyno“ gimnazijos moksleiviams surengs gimtosios kalbos pamokas, kurių metu pristatys ir savo parengtas skaidres „Pakruojo krašto lietuviško žodžio puoselėtojai: nuo seniausių laikų iki šių dienų“, „Kalbininko, lietuviško sąjūdžio veikėjo Jono Jablonskio ryšiai su Pakruojo kraštu ir jo žmonėmis“.
Kovo 7 dieną laukia dar vienas įdomus renginys – knygų apie kalbininkus Petrą Būtėną ir Joną Jablonskį (abiejų gyvenimai turi sąsajų su mūsų rajonu) sutiktuvės. Knygas išleido Panevėžyje įsikūręs komunikacijos centras „Kalba. Knyga. Kūryba“. Sutiktuvėse dalyvaus knygų sudarytoja Lionė Lapinskienė. Renginį mūsų krašto dainomis pagyvins Linkuvos etnografinis ansamblis „Linkava“ (vadovė Aelita Garalevičienė).

Kviečiame dalyvauti renginiuose ir pasidžiaugti didžiausiu mūsų tautos turtu – gimtąja kalba.