Naujienos

Apie kraštietį dailininką Arūną Augutį ir jo tapybos bei asambliažų parodą Pakruojyje

2022 11 07

Lapkričio mėnesį Rokiškyje gyvenantis ir kuriantis dailininkas, pedagogas Arūnas Augutis pakvies pakruojiečius į naują savo kūrybos parodą. Tai nebus eilinė paroda. Ji – tarsi preliudija į dailininko 65-ąją gyvenimo sukaktį, kuri jau čia pat – gruodį. Su šia paroda prie finišo tiesiosios priartėja ir Pakruojo Juozo Paukštelio viešosios bibliotekos projektas „Menų ir kartų jungtys: iš Pakruojo krašto kilę menininkai ir vietos jaunimas“, kurį finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Pakruojo rajono savivaldybė. A. Augučiui, kaip menininkui ir buvusiam pakruojiečiui, buvo pasiūlyta dalyvauti projekto veiklose. Mielai sutiko. Paroda Pakruojyje – pats tikriausias dailininko patvirtinimas, kad save laiko to krašto žmogumi, kad turi sentimentų miestui, prigludusiam prie Kruojos. Arūnas nėra grynakraujis pakruojietis. Į Pakruojį Augučių šeima atsikėlė kuomet Arūnui buvo dešimt. Vyresnieji miesto gyventojai dar mena puikius pedagogus Danutę ir Praną Augučius (P. Augutis vadovavo Pakruojo vidurinei mokyklai, D. Augutienė moksleivius mokė lietuvių kalbos ir literatūros). Miestas prie Kruojos Arūną augino, brandino kaip asmenybę. Čia išryškėjo ir polinkis į muziką. Besimokydamas dešimtoje klasėje, kartu su keliais bendraklasiais subūrė bigbyto ansamblį ir jame grojo bosine gitara. Grupė koncertuodavo ne tik mokyklos renginiuose, bet ir linksmindavo jaunimą, grodama tuomet populiariuose šokiuose, vykusiuose kultūros namuose. Rinkdamasis profesiją, jos nesusiejo su muzika. 1975 m. baigęs Pakruojo vidurinę, įstojo į Šiaulių pedagoginio instituto Dailės fakultetą. Savo pedagoginę veiklą pradėjo Dusetų miestelyje. 1980–1985 m. Dusetų K. Būgos vidurinėje mokykloje mokė vaikus dailės. Dusetose ir pats daug ko išmoko. Kaip pats mėgsta pajuokauti, kad gal net daugiau nei aukštojoje mokykloje. K. Būgos vidurinėje dailės mokytojai turėjo didžiulę laisvę – rašydavo programas, kurdavo užduotis, o iš to kūrybinio impulso gimdavo įdomiausių iniciatyvų. 1985 m. persikėlė gyventi į Rokiškį. Idėjų jaunam mokytojui ir čia nestigo. Muzikos mokykloje įsteigė dailės skyrių, o šiam atsiskyrus, keletą metų vadovavo Dailės mokyklai. Sujungus Dailės mokyklą su Rokiškio jaunimo centru, paskirtas šio centro mokytoju. Moksleivius moko piešimo, tapybos, keramikos, erdvinės plastikos ir dailėtyros dalykų. 2006 m. suteikta mokytojo eksperto kvalifikacinė kategorija. Rokiškyje aktyviai įsijungė į meninę veiklą. Jo iniciatyva nuo 2005 metų čia rengiami langinių tapymo plenerai, kuriuose dalyvauja dailininkai iš Vilniaus, Alytaus, Rokiškio, Panevėžio, Šiaulių, Zarasų, Šakių, Ukmergės, Utenos, Varšuvos (Lenkija), Jekabpilio, Lielvardės, Daugpilio (Latvija), Baltarusijos ir Ukrainos. Nuo 1998 m. Rokiškio dailininkų klubo „Roda“ narys, kurį laiką buvo ir jo vadovas. Aktyvus Rokiškio visuomeniniame ir kultūriniame gyvenime. Kartu su žmona Dalia daugiau kaip dvidešimt metų dainuoja ir šoka folkloro ansamblyje „Gastauta“. Turi ir daugiau širdžiai mielų užsiėmimų: bitininkavimą, žvejybą. Rašo eiles.
Parodose dalyvauja nuo 1993 metų. Save išbandė ne tik vaizduojamojo (tapybos, grafikos ), bet ir taikomojo (keramikos) meno srityse. Tarptautiniuose ekslibrisų konkursuose yra pelnęs apdovanojimų. Surengė 15 personalinių parodų Šiaulių, Panevėžio, Rokiškio, Anykščių, Biržų, Dusetų galerijose ir kitokiose parodinėse erdvėse. Be šių paminėtų miestų grupinėse parodose, meno projektuose, meninėse akcijose A. Augučio darbus galėjo pamatyti Vilniaus, Kauno, Šiaulių, Panevėžio, Druskininkų, Neringos, Ukmergės, Pasvalio, Utenos, Kupiškio, Kėdainių, Molėtų, Zarasų žiūrovai. Dailininko darbai eksponuoti užsienyje: Italijoje, Latvijoje, Vokietijoje, Norvegijoje. Naujausias Arūno susidomėjimas – skulptūros. Iš šiaudų ir nendrių kuria degančias skulptūras. Dalyvauja nendrinių skulptūrų kūrimo simpoziumuose Juodkrantėje.
Pakruojo krašte savo kūrybą pristato ne pirmą kartą. 2009 m. vasarą su savo darbais dalyvavo rozalimiečio dievdirbio Jono Danausko atminimui skirtoje parodoje, kuri buvo eksponuota Rozalimo koplyčioje ir miestelio bendruomenės namų muziejuje. Lapkričio 11 d. 16 val. Pakruojo ugniagesių draugijos stoginėje atidaroma Arūno Augučio tapybos ir asambliažų paroda „Mitologij(k)a".


Genė Juodytė
Pakruojo Juozo Paukštelio viešosios bibliotekos vyresn. bibliotekininkė kraštotyrai,
projekto „Menų ir kartų jungtys: iš Pakruojo krašto kilę menininkai ir vietos jaunimas“ vadovė