Projektinė veikla

Tarptautinis projektas „Kartą gyveno Eitanas“

2024 09 26

Pakruojo rajono savivaldybės Juozo Paukštelio viešoji biblioteka 2023 metų lapkričio mėnesį teikė paraišką Jungtinių Amerikos Valstijų Olga Lengyel institutui (sutrumpintai – TOLI) ir gavo finansavimą projektui „Kartą gyveno Eitanas“. Tai –  jau antrasis viešosios bibliotekos tarptautinis projektas, gavęs šio instituto finansavimą.

Projektas skirtas ugdyti jaunosios kartos empatiškumą, priminti  istorinės atminties svarbą, kelti esminius klausimus apie  Holokausto aukas, agresorius, tiesioginiai ir netiesiogiai dalyvavusius žudynėse, žydų  gelbėtojus. Tikslui pasiekti buvo suplanuotos įvairios veiklos: teminių knygų įsigijimas, edukacinės programos, atmintinų vietų lankymas.

Tai, kas buvo suplanuota – įgyvendinta etapiškai. Gegužės pradžioje Juozo Paukštelio viešosios bibliotekos fondas pasipildė naujausiais teminiais leidiniais apie Holokaustą.  

Birželio mėnesį Pakruojo sinagogoje vyko tikslinei auditorijai skirtas trijų dalių edukacinis renginys, kuriame dalyvavo „Žemynos“ progimnazijos septintų klasių moksleiviai. Bibliotekininkės Lina Ramonienė, Sigyta Kavaliauskienė ir Gitana Maasienė pristatė autoriaus Mariaus Marcinkevičiaus knygą „Akmenėlis“. Istorijos centre – išgalvoti personažai Eitanas ir Rivka, draugai, kurių vaikystė baigėsi gete. Holokausto temą pratęsė Linkuvos kultūros centro Bardiškių skyriaus vaikų ir jaunimo dramos mėgėjų teatro spektaklis „Reikia gyventi, mergaite, reikia gyventi!“. Spektaklio režisierės Gitanos Norgailienės suburta aktorių grupė – įvairaus amžiaus mokinukai – abejingų salėje nepaliko savo įtaigia vaidyba bei jautriu istorijos perteikimu. Pagrindinė spektaklio herojė – maištaujanti paauglė, kuri po senelės mirties perskaito jos dienoraštį ir taip sužino apie savo žydišką kilmę, apie patirtą senelės bei  jos artimųjų siaubą gete. Merginą tai labai sukrečia ir priverčia į gyvenimą pažvelgti kitomis akimis. Renginys baigtas žiūrovų refleksija – praktiniu darbu.  Pasiskirstę į grupes, septintokai, tai, ką išgirdo, pamatė, pajautė, suprato – „perkėlė“ į popieriaus lapą. Taip gimė šeši skirtingi pasakojimai – paroda, kuri liepos mėnesį buvo eksponuota Pakruojo sinagogoje.

Rugsėjo 20 d. vyko susitikimas su  Smilgių gimnazijos (Panevėžio r.) moksleiviais. Gidė Gitana Maasienė gimnazistams pristatė seniausią iki šių dienų Lietuvoje išlikusią medinę Pakruojo sinagogą (1801), supažindino su žydų tautos kultūriniais ypatumais. Jaunieji svečiai pažintį su Pakruoju baigė pilietine iniciatyva „Atminties kelias“.

Rugsėjo 23-ioji – Lietuvos žydų genocido aukų atminimo diena. Pakruojyje ji paminėta pilietine pamoka, kurioje dalyvavo „Žemynos“  progimnazijos šeštokai bei juos lydintys mokytojai, rajono vadovai, kultūros darbuotojai ir kiti istorijai neabejingi pakruojiečiai.  Morkakalnio miške (Pakruojo r.) 1941 metų vasarą buvo brutaliai nužudyta daugiau nei 300  žydų. Prisimenant prieš 81 metus  čia sunaikintus pasaulius – nueita dalis kelio, kuriuo į mirtį buvo varomi nekalti žmonės, masinių kapaviečių vietoje uždegtos žvakutės, padėti akmenukai.

Džiaugiamės, kad projekto metu mokiniai nebuvo tik stebėtojai – atliko įvairias praktines užduotis, diskutavo apie pagarbą ir toleranciją kitos tautybės, religijos, kultūros, požiūrio skirtumams. Praktinė veikla vainikuota konkrečiais darbais – parengtomis parodomis.

______________________________________________________

Apie parengtą parodą skaityti: https://www.pakruojis.rvb.lt/sinagoga-naujienos/paroda-holokaustas-tai/