Projektinė veikla

Pakruojo sinagoga: atminties takais

2021 11 30

Pakruojo r. savivaldybės Juozo Paukštelio viešoji biblioteka 2020 m. teikė paraišką Lietuvos kultūros tarybai ir 2021 m. gavo dalinį finansavimą Kultūros rėmimo fondo lėšomis finansuojamos programos „Tolygi kultūros raida“ projektui „Pakruojo sinagoga: atminties takais“. Projektas – teminis, skirtas atskleisti Lietuvos daugiakultūrinę patirtį, šviesti apie žydų tautos istorinį reikšmingumą. Projekte buvo svarbu sutelkti vietos bendruomenę bendrai kultūrinei, meninei ir pažintinei veiklai, tad atidžiai planavome būsimus renginius, kad jie būtų aktualūs, informatyvūs, aukštos meninės bei kultūrinės vertės, kad pateisintų lankytojų lūkesčius. Galime pasidžiaugti, kad, nors ir esant nuolatinei COVID 19 pandemijos grėsmei, projektą įvykdyti pavyko laiku ir sėkmingai.

Pirmasis renginys prasidėjo rugpjūčio 15 d. minėto projekto pristatymu visuomenei, o rėmėjų, Šiaulių apskrities žydų bendruomenės iniciatyva – ir simbolišku tarpkultūrinių tiltų tiesimu, jungiančiu Lietuvą (o šiuo atveju – Pakruojį!) su Izraeliu bei Junginėmis Amerikos Valstijomis (JAV). Tapybos darbų parodą „Kalbantys paveikslai“ pristatė daugiau nei penkiasdešimt metų su tapyba draugaujantis menininkas Jakovas Katzas, į Lietuvą trumpam atskridęs iš Izraelio. Antroje programos dalyje vyko informatyvus ir įtraukiantis susitikimas/pokalbis su ne pelno organizacijos „Prisimenant Litvakus. Inc.“ įkūrėju bei vadovu Philip Shapiro (JAV). Jis ir jo žmona lietuvė Aldona kasmet rengia daugybę projektų, skirtų prisiminti žydų civilizaciją, kuri šimtmečius egzistavo „Litvoje“ – Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės žemėse.

Rugpjūčio 22 d. projektas tęsėsi Lietuvos žydų kultūros paveldo tyrinėtojos Asios Gutermanaitės edukacine programa „Viena žydo gyvenimo diena“. Lektorė auditoriją prikaustė labai tiksliu ir prasmingu pasakojimu – istorija apie vieną žydų gyvenimo dieną nuo religinių tradicijų, kasdienės aprangos iki košerinio maisto niuansų. A. Gutermanaitę papildė Kauno religinės žydų bendruomenės vadovas Maušas Bairakas, pakruojiškiams atvežęs unikalią dailininko Kęstučio Milkevičiaus senųjų žydų rabinų portretų parodą.

Tradicinės Pakruojo miesto šventės metu vyko kiti du projekto renginiai. Pirmą kartą Pakruojyje koncertavo profesionali vyrų vokalinio ansamblio grupė „Quorum“. Pakruojo Šv. Jono Krikštytojo bažnyčioje skambėjo dainos bei giesmės hebrajų ir jidiš kalbomis. Kiekvienas kūrinys buvo palydėtas įdomiu pasakojimu, paaiškinimu apie ką bus dainuojama, pristatyti tekstų bei muzikos autoriai. Tuo tarpu Pakruojo sinagogoje rinkosi knygos gerbėjai. Įvyko susitikimas su publicistu Ryčiu Sabu ir autoriaus debiutinio romano „Gaono kodas“ pristatymas. Dalyviai renginyje turėjo daug klausimų, aktyviai įsitraukė į diskusiją apie žydų įtaką Lietuvos istorijai, ekonomikai, kultūrai. Atsisveikinant, R. Sabas pažadėjo kitąmet atvykti su romano „Gaono kodas“ tęsiniu – „Drakono uodega“.

Rugsėjo 23 d. Pakruojyje paminėta Atminties diena, skirta 80-osioms Holokausto pradžios Lietuvoje metinėms. Buvo organizuojama eisena „Atminties kelias 1941-2021“ į žydų žudynių vietą Morkakalnyje (Pakruojo r.), o sinagogoje – teminio filmo peržiūra. Atminties diena baigta tekstine-muzikine kompozicija „Šeštas Dievo įsakymas: NEŽUDYK. Subačiaus gatvė. Getas“, parengta pagal to paties pavadinimo rašytojos Vidamtės Jasukaitytės kūrinį. Programoje dalyvavo žymūs šalies atlikėjai – Lietuvos perkusininkas, avangardinio džiazo ir šiuolaikinės muzikos atlikėjas, muzikos teatro projektų autorius Arkadijus Gotesmanas ir vienas aktyviausių ir įdomiausių šių dienų Lietuvos džiazo pianistų, puikia grojimo technika ir plačia artikuliacija pasižymintis muzikantas ir kompozitorius Dmitrijus Golovanovas.

Projekto veikla neliko neįvertinta. Projekto vadovė Gitana Maasienė už Lietuvos žydų tradicijų, švietimo ir paveldo puoselėjimą Kauno religinės žydų bendruomenės apdovanota II laipsnio medaliu, bendruomenės sukurtu Kauno Gaono Rabino Icchako Elchanano Spektoriaus 200-ųjų metinių proga. Padėkos raštu už istorinės atminties puoselėjimą G. Maasienės darbą įvertino Šiaulių apskrities žydų bendruomenė, o už akcijos „Atminties kelias 1941-2021“ organizavimą Pakruojyje – Tarptautinės istorijos teisingumo komisija.

Projektą finansavo Lietuvos Kultūros taryba, Pakruojo r. savivaldybė

Sinagogos inf.

Nuotr. aut. Nijolė Padorienė, Vytas Laukaitis, Stasys Tumėnas, Sigyta Kavaliauskienė