Projektinė veikla

Kad suprastume dabartį – turime atsigręžti į praeitį...

2023 05 24

Pakruojo rajono savivaldybės Juozo Paukštelio viešoji biblioteka Jungtinių Amerikos Valstijų Olga Lengyel institutui (sutrumpintai – TOLI) teikė paraišką dėl projekto „Praeities aidai ateičiai“ finansavimo. Projektas įvertintas teigiamai. Jo įgyvendinimui 2023 m. buvo skirta 300,00 Eur.

 Projekto pagrindinė mintis – supažindinti vyresnių klasių mokinius su tarpukario žydų  gyvenimo ypatumais, kultūra, priminti skaudžią Holokausto tragediją, suteikti informaciją apie žydų gelbėtojus Pakruojo krašte bei Pasaulio Tautų Teisuolių atminties įamžinimą apskrityje.

 Projektas įgyvendintas bendradarbiaujant su Pakruojo „Atžalyno” gimnazijos bendruomene, Šiaulių apskrities religine žydų bendruomene, Tarptautinės komisijos nacių ir sovietinio okupacinių režimų Lietuvoje įvertinti sekretoriatu. Dalyvavo 78  pirmų-trečių klasių gimnazistai ir 11 gimnazijos bendruomenės bei kitų institucijų narių. Sausio-balandžio mėnesiais organizuoti trys renginiai, projekto metu mokiniai aktyviai dalyvavo praktinėse veiklose.

Projektas startavo sausio mėnesį. Minint  Tarptautinės Holokausto aukų atminimo dienos ir Aušvico-Birkenau koncentracijos stovyklos išlaisvinimo metinių minėjimo dieną, gimnazistai apsilankė Morkakalnyje (Pakruojo r.), taip pagerbdami čia nužudytus Pakruojo miestelio žydus. Apie gyvosios atminties svarbą ateitiems kartoms kalbėjo Pakruojo rajono savivaldybės vadovai, gimnazijos istorijos mokytoja Gražina Kairiūkštienė.

Pilietinė pamoka tęsėsi Šiauliuose.  Šiaulių apskrities žydų religinės bendruomenės namuose pakruojiškiai susitiko su bendruomenės pirmininku Sania Kerbeliu, kuris pristatė bendruomenės veiklą, papasakojo apie žydų tautos šventes, jų skirtumus ir panašumus su lietuvių švenčiamomis kalendorinėmis šventėmis. Vėliau  gimnazistai dalyvavo Holokausto aukų atminimo minėjime vieninteliame tokiame Lietuvoje prieš porą metų atidarytame Pasaulio Tautų Teisuolių skvere. Atminimo diena baigta Pakruojo sinagogoje dokumentinių filmų „Lala“ ir „Kas pasiliks?“ peržiūra. „Lala“ (2020) – jautrus pasakojimas apie Holokaustą jį išgyvenusio vaiko Romano Kento (1929-2021) akimis. „Kas pasiliks?“ (2020) – dokumentinis filmas apie žymų poetą Avromą Suckeverį (1913-2010), apie izraeliečių aktorės Hadas Kalderon bandymus geriau pažinti savo senelį, suprasti, ką jis išgyveno per Holokaustą. Trumpu vaizdo įrašu žiūrovus pasveikino ir filmą pristatė viena iš jo autorių, Jidiš knygos centro (JAV) Wexlerio žodinės istorijos projekto direktorė Christa P. Whitney.

 Kovo mėnesį įvyko edukacinė programa „Tarpukario žydų kasdieninis gyvenimo būdas ir namų aplinka“. Gausiai susirinkusiems gimnazistams žydų kultūros ir istorijos tyrinėtoja Asia Gutermanaite papasakojo apie kasdienius tarpukario žydų gyvenimo ypatumus, šventes, supažindino su žydų tautos tradicijomis, kultūrinio paveldo ženklais Lietuvoje.

Dar vienas įdomus renginys gimnazijos bendruomenę subūrė balandžio pabaigoje. Tarptautinės komisijos švietimo programų koordinatorė Ingrida Vilkienė susirinkusiai auditorijai pristatė Tarptautinės komisijos išleistą istoriko Arūno Bubnio knygą „Holokaustas Lietuvos provincijoje 1941 metais“. Renginio viešnia kalbėjo ne tik apie Pakruojo žydų naikinimą, bet ir apie vietos gyventojų  bandymus išgelbėti garsųjį Pakruojo gydytoją Marką Šreiberį bei kitus vietos žydus, apie šio krašto Pasaulio Tautų Teisuolius, žydų gelbėtojus.

Projekto metu mokiniai nebuvo tik stebėtojai – atliko įvairias praktines užduotis, po renginių kartu su lektoriais diskutavo apie pagarbą ir toleranciją kitos tautybės, religijos, kultūros, požiūrio skirtumams. Praktinė veikla vainikuota konkrečiais darbais. Gimnazistė Gabija sukūrė jautrų eilėraštį apie Holokaustą, o Oreta, Augustė ir Gabija – nupiešė po piešinį.  Apie Pakruojo žydų gyvenimą tarpukaryje bei tragiškus Antrojo pasaulinio karo įvykius grupelė gimnazistų parengė informatyvias skaidrės ir  laikraštuką „Pakruojo žydai“. Projekto metu įvykusius renginius gimnazijos internetinėje svetainėje aprašė jaunieji žurnalistai Augustė ir Vincentas, renginius fotografavo gimnazistai Agnė, Vincentas, Greta. Įvertinti ar projekto veiklos jaunuoliams buvo naudingos,  ką reikėtų keisti (įtraukti, papildyti, stiprinti) rašant kitą projektą ir kokių veiklų norėtų patys mokiniai – išsiaiškinti padėjo projekto organizatorių sudarytas 15 klausymų klausimynas.

Kiekviena pabaiga – naujo pradžia. Šių metų planuose jau įrašytas  tęstinis projektas žydų istorijos, kultūros ir holokausto tema, kurio metu bus organizuotos ekskursijas po daugiakultūrinio miesto istorija garsėjančius Kėdainius ir Šiaurės Jeruzale vadinama Vilniaus senamiesčio dalį.

 Sinagogos inf.