Naujienos

Pakruojietės Dalės Gurkšnienės dramblių kolekcijos ekspozicija

2022 08 03

Daugelis pakruojiečių Dalę Gurkšnienę pažįsta kaip literatę, rankdarbių mėgėją. Tačiau retas kuris žino, jog ši moteris – ir aistringa kolekcionierė, sukaupusi dramblių kolekciją, kurioje jau tuoj bus trys tūkstančiai įvairiausių drambliukų. Kurį laiką rinko ir klounus, bet šią kolekciją perleido dukrai Kristinai. 

164 eksponatai, iš asmeninės p. Dalės kolekcijos, eksponuojami  Pakruojo rajono savivaldybės Juozo Paukštelio viešosios bibliotekos skaitykloje ( 3a).  Kaip prisimena pati kolekcionierė viskas prasidėjo nuo pirmojo eksponato, kai sūnus Andrius parnešė pirmąjį drambliuką ir pasakė, kad kai surinksim 7 - būsim labai laimingi. Nuo tada viskas ir užvirė.

Dauguma eksponatų į Gurkšnių namus atkeliavo iš užsienio. Čia rasite dramblių, parvežtų iš Pietų Afrikos Respublikos, Prancūzijos, Egipto, Ispanijos, Graikijos, Turkijos, Vokietijos, Italijos, Kroatijos, Norvegijos, beveik iš visų pasaulio šalių. 

Įvairios šių gyvūnų skulptūrėlės, dramblių formas primenantys varpeliai, vazos, laikrodžiai, taupyklės, žvakidės, indeliai prieskoniams, kalėdiniai žaisliukai, papuošalai, fontanai, dėlionės, šachmatų figūrėlės... Gerb. ponia Dalė atsimena visų eksponatų atsiradimo istorijas ir žmones, kurie jas dovanojo. 

Mažiausias eksponatas – vieno centimetro dydžio sidabrinis drambliukas, tupintis ant gintaro gabalėlio. Jį lauktuvių iš Palangos poniai Dalei parvežė draugė. Didžiausias – 1,2 metro medinis dramblys, pargabentas dovanų iš Vokietijos.

„Mano kolekcijoje tikrai nerasite masinės gamybos, „štampuotų“ drambliukų. Tokių niekada neperku. Parduotuvėse, mugėse, sendaikčių turguose ieškau įdomesnių darbų“ – sako ponia Dalė.

Ir tikrai – dauguma eksponatų yra rankų darbo. Iškalti iš akmenų, dramblio ilties kaulo, nulipdyti iš molio, porceliano, pagaminti iš stiklo, plastiko, metalo, išlieti iš vaško. 

Vartotojų aptarnavimo skyriaus vedėja

Judita Jereckienė

Ekspozicija veiks iki rugsėjo 30 d. 

Maloniai kviečiame