Įvykę renginiai

Pakruojo sinagogoje skambėjo tradicinė žydų muzika

2022 08 02

Paskutinį liepos šeštadienį Pakruojo sinagoga vos talpino  į klezmer (hebr. – instrumentas) muzikos koncertą gausiai susirinkusius pakruojiškius ir miesto svečius.  Atlikėjai –  grupė „Rakija Klezmer orkestar“ – prieš aštuonerius  metus susibūrę profesionalūs muzikantai, bene vieninteliai Lietuvoje populiarinantys  šią spalvingą, prieškario Rytų ir Vidurio Europos žydų muzikinę tradiciją.  Klezmerio ansambliai XX amžiaus pradžioje buvo populiarūs ne tik žydų gretose – groti vestuvėse ir kitose šventėse juos samdė vietinių bei aplinkinių miestelių gyventojai, tad šalia autentiškų žydiškų melodijų jie įpindavo lietuviško, dažnai – ir vokiško folkloro motyvų. „Rakija klezmer orkestar“  atliekamus kūrinius paįvairina uždegančiais romų ir Balkanų tautų muzikos ritmais. Pasak atlikėjų, nieko nuostabaus, kad  jų koncertuose žiūrovai „lengvai  išprotėja“ – pagavi muzika dažnam klausytojui tiesiog neleidžia nustygti vietoje.

Pakruojyje „Rakija klezmer orkestar“ lankėsi antrą kartą.  2019 metais orkestras vykdė unikalų projektą, kuriuo buvo siekiama atgaivinti įvairias žydams svarbias erdves, rengiant jose koncertus. Apkeliavę keliolika miestų ir miestelių, grupė koncertavo buvusiuose štetluose, taip pagerbdami juose iki Antrojo pasaulinio karo  gyvenusių žydų atminimą. Tąkart koncertas  vyko ir Pakruojo sinagogoje bei sulaukė didelio žiūrovų palaikymo. Minėto projekto metu, mūsų sinagogos erdvėje buvo nufilmuota viena populiariausių grupės repertuaro kūrinių – daina „A Glezele Mashke“ (Taurė degtinės).

Klezmerio muzika, kurioje susilieja  rauda ir šokis,  džiaugsmas ir liūdesys, folkloras, profesionalioji ir liaudies muzika –  Pakruojo sinagogoje ir šį sykį nepaliko abejingų. Atlikėjai neslėpė susižavėjimo mūsiške publika, taip gausiai susirinkusia, emocinga, koncerto metu ir po jo negailėjusia karštų aplodismentų. Neliko nepastebėta ir tai, kad dauguma pakruojiškių į koncertą atėjo prieš gerą valandą. „Didmiesčiuose retai taip būna, – įspūdžiais dalijosi grupės „Rakija klezmer orkestar“  įkūrėjas, ansamblio  akordeonistas Darius Bagdonavičius. – Čia išties nuostabi aura, dar neišvykus vėl norisi grįžti!“.  Pakruojyje „Rakija klezmer orkestar“  atliko keletą  kūrinių ir iš šiais metais išleisto albumo „A Chasene“ (liet. – vestuvės). Litvakiško klezmerio gerbėjai, pasibaigus koncertui, galėjo įsigyti grupės albumą su atlikėjų autografais.

Koncertas „Autentiška ir aranžuota klezmer muzika“ organizuotas vykdant Juozo Paukštelio viešosios  bibliotekos  projektą „5 (veiklos) metai – 5 pažinimo dienos“, skirtą žydų istorijai, kultūros pažinimui ir atnaujintos Pakruojo sinagogos penkmečiui paminėti.  Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Pakruojo rajono savivaldybė. Projekto partneriai – Šiaulių apskrities žydų religinė bendruomenė.

Planuojami ir kiti projekto renginiai. Rugpjūčio 27 d. (miesto šventės metu)  susitiksime su publicistu Ryčiu Sabu. Debiutinę knygą „Gaono kodas“ pernai Pakruojyje pristatęs autorius šįmet grįžta su jos tęsiniu – „Drakono uodega“. Pasak autoriaus, būtent Pakruojo sinagogoje esantis piešinys įkvėpė naujosios knygos pavadinimą ir paskatino plačiau pasidomėti Lietuvoje išlikusia paslaptinga senąja žydų simbolika. Rugsėjo 17 d.  kviesime į  Šv. Kristoforo kamerinio orkestro koncertą, 2021m. metų premjerą – „Litvakų ir šiuolaikinių Izraelio kompozitorių muzika Lietuvoje“. Mėnesio pabaigoje minėsime Lietuvos žydų genocido aukų atminties dieną. Pakruojyje ji prasidės žydų žudynių vietų lankymu, o tęsis sinagogoje Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejaus parengtos parodos „Išsigelbėjęs Lietuvos žydų vaikas pasakoja apie Šoa“ pristatymu bei Pakruojo rajono Pasaulio tautų teisuolių, žydų gelbėtojų pagerbimu.

Kviečiame sekti informaciją ir susitikime projekto „5 (veiklos) metai – 5 pažinimo dienos“ renginiuose.

Gitana Maasienė, projekto vadovė