Įvykę renginiai

„Apie karą, moteris ir ... saulėgrąžas“

2022 03 22

Kovo 18 d. Pakruojo sinagogoje pakruojiškiai ir miesto svečiai susirinko į popietę „Apie karą, moteris ir ... saulėgrąžas“.
„Visos mes buvome didvyrės“ – apie žydų moterų patirtis Antrojo pasaulinio karo metais mintimis dalinosi VU Skaitmeninių kultūrų ir komunikacijos katedros lektorė, doktorantė Neringa Latvytė. Pranešimas apie moterų išgyvenimą kasdieninių žudynių akivaizdoje nacių koncentracijos stovyklose, apie jų partizanines kovas su priešu miškuose, apie gyvenimą po karo, traumines patirtis ir bandymus gyventi toliau – paremtas tikrais pasakojimais. Pasak N. Latvytės, apmaudu, bet istorija kartojasi. Ir šiandien moterys Ukrainoje žūva nuo karo kulkų ir sprogdinimų, patiria prievartą ir, bėgdamos nuo karo, susiduria su panašiomis problemomis, kaip ir moterys Antrojo pasaulinio karo metais.
Klausytojų širdis suvirpino dešimtmetės Alinos Shakhovos (Charkivas, Ukraina) muzikinė dovana – ukrainiečių kalba atlikta daina „Žuravli“. Mergaitę  Lietuvoje globoja Šiaulių menų mokyklos muzikos studijos ,,En-den-du’’ vadovės Stanislava Rusevičienė ir Laura Dudnikienė.
Šiaulių apskrities religinės žydų bendruomenės pirmininkas Sania Kerbelis pristatė fotografės Sošanos Zaksaitės (1906-1959) fotografijos darbų parodą. Nuotraukose – žvilgsnis į dingusį tarpukario Šiaulių žydų pasaulį, gyvenimas, kurio neliko. Paroda Pakruojyje bus eksponuojama iki balandžio 20 d.
Pakruojo r. savivaldybės mero pavaduotojas Virginijus Kacilevičius mėlynos-geltonos spalvų gėlių puokštėmis bei atminimo dovanėlėmis dėkojo popietės viešnioms dokt. N. Latvytei ir jaunajai solistei A. Shakhovai, kvietė visus likti vieningais šiuo neramiu, pasaulį sukrėtusio karo Ukrainoje metu, neprarasti vilties bei tikėjimo.
Renginį vedė  Juozo Paukštelio viešosios bibliotekos vyresnioji bibliotekininkė (sinagogoje) Gitana Maasienė.
Bibliotekos inf.
Nuotr. S. Kavaliauskienės, J. Skirmantienės, G. Maasienės