Velykos – viena iš labiausiai laukiamų pavasario švenčių. Šiais metais jos pakankamai ankstyvos. Gamta sunkiai vaduojasi iš žiemos miego ir vis dar šykšti spalvų ir žiedų... Užtat spalvomis pražydo Juozo Paukštelio viešosios bibliotekos skaitykla, kurioje parengta Velykinių atvirukų ir tai progai skirtų knygų paroda. Pirmojoje ekspozicijos dalyje, pavadintoje „Velykų, papročiai ir tradicijos“ eksponuojamos knygos iš bibliotekos fondų. Jos ne tik apie Velykų tradicijas ir papročius, bet ir apie pasiruošimą šventei, apie šventinį stalą, valgius.

Antroje jos dalyje eksponuojami Velykiniai atvirukai. Jie – iš pakruojietės Genovaitės Stankevičienės asmeninės kolekcijos. Dėl vietos stokos pateikiamos 35 atvirutės ir vienas šventinis vokas. Kolekcionierė pasiguodė, kad turėjo ir savo pieštų atvirukų (atvirukus kūrė, kopijuodama tikrus), bet juos atidavė anūkei, nes šiai labai patikę. Eksponuojami atvirukai apima 1990–2020 metus.

Rengdama parodą, tarsi siunčiau žinutę bibliotekos lankytojams apie tai, kokie mes esame vieni kitiems reikalingi ir brangūs. O atvirukai tegul primins tą momentą, kai imame į rankas gautą voką ir jį atidarome... Kviečiu virtualiai aplankyti parodą, pasidžiaugti ja.

Judita Jereckienė,
Skaitytojų aptarnavimo skyriaus vedėja

Virtuali paroda

Slide1

20210122 2021 m. sausio 23 d. sukanka 100 metų, kai gimė lietuvių archeologė, antropologė, baltų ir indoeuropiečių kultūros tyrinėtoja Marija Gimbutienė. Ji buvo viena įtakingiausių ir kontraversiškiausių archeologijos asmenybių. Savo moksliniais darbais apie senovės Europos ir baltų kultūrą bei mitologiją nusipelnė pasaulinio pripažinimo ir liko žymiausių pasaulio mokslininkų gretose. „Marija dėjo pastangas supažindinti pasaulį su Lietuva, išgarsinti ją, įrodyti kitatautėms didelėms valstybėms, kad Lietuva yra valstybė su praeitimi, istorija, žeme, kalba ir tauta bei turtinga ir individualia kultūra“ (iš M. Gimbutienės pusseserės Meilės Lukšienės atsiminimų).

Siekdamas, kad Lietuvos žmonės geriau pažintų archeologę, jos darbus, suprastų jos veiklos tarptautinę reikšmę, Seimas 2021-uosius paskelbė Marijos Gimbutienės metais.

 

Virtuali paroda

 

Slide1

125503681 783657489159331 1502024302598254718 n Virtualioje parodoje eksponuojama Pakruojo „Žemynos“ progimnazijos mokytojos
Onutės Morkūnaitės suvenyrinių katinų kolekcija

Katinas visiems asocijuojasi su švelnumu, lankstumu, miklumu ir išdidžiu grožiu. Jis priverčia visus šypsotis.

Viskas prasidėjo nuo dovanos iš Onutės draugės, keliavusios po Ameriką. Tai buvo katinas - žvakidė. Po to vėl draugai dovanojo dar keturis katinėlius vieną po kito. Bet Onutė dar negalvojo apie jų kolekciją. Tačiau draugai ir pažįstami nusprendė už pačią mokytoją. Ir pradėjo dovanoti katinus, kates, kačiukus įvairiomis progomis, vežė juos lauktuvių iš visų pasaulio šalių: Vokietijos, Amerikos, Australijos, Tailando, Kroatijos...

deimantė ir dainius foto Panevėžiečių Deimantės Petrauskės-Skurdenienės ir Dainiaus Petrausko keramikos dirbinių paroda, skirta Tautodailės metams paminėti

Sesers ir brolio duetas

Mes aukštaičiai, panevėžiečiai. Čia gimę ir augę ne tik mes, bet ir mūsų tėvai bei seneliai ir proseneliai. Gerai įsišakniję esame. Nuo mažų dienų kartu pasaulį tyrinėjome ir matyt į galvą, o gal į širdį viską dėjome. Brolis pirmas, o aš iš paskos. Jis savamokslis, o aš dailės mokyklą lankiau. Puikiai prisimenu, kaip grįžusi rasdavau jį piešinių šūsnyse. Vėliau atradome keramiką. Molio plastika padėjo mums atsiskleisti, atrasti save. Kūrybiškai keramikoje dirbti pradėjome atkūrus nepriklausomybę, kai atsirado naujų galimybių. Molis magiška medžiaga. Aš tikiu, kad jis turi beveik mistinių galių. Tūkstančius metų gulėjo gelmėse ir laukė, kol iš jo kažką nulipdysime. Pati medžiaga tokia plastiška, tokia tikra. Keramikoje atrandi harmoniją. Visų elementų - žemės, vandens, oro ir ugnies pusiausvyrą. Ar tai ne stebuklas? Kūrybos džiaugsmas, kuriam negali atsispirti. Molis ir meilė – du žodžiai labai derantys poroje. Meile moliui labai mėgstu dalintis. Esu laiminga, kai galiu matyti degančias vaikų, ar suaugusiųjų akis, kai jie tą stebuklą atranda. Rankų darbo keramika savyje turi jaukumo, meistro įlipdytos patirties ir meilės. Tokiomis akimirkomis jaučiu, kad mes pasirinkome teisingą kelią.