atsisiųsti Jau tradicine tapusi akcija „METŲ KNYGOS RINKIMAI" vėl kviečia skaitytojus rinkti labiausiai patikusias lietuvių autorių knygas suaugusiesiems ir vaikams.

 

Penkioliktą kartą vykstantys knygų rinkimai skatina Lietuvos gyventojus domėtis šiuolaikine lietuvių literatūra ir atkreipti dėmesį į įdomiausius, ryškiausius metų kūrinius, susipažinti su autoriais ir siekia populiarinti skaitymą kaip prasmingą, įvairiapusiškai praturtinančią ir patrauklią veiklą.

Šiemet knygų penketukai buvo renkami ekspertų keturiose kategorijose: vaikų knygų, paauglių knygų (išrinktas ketvertukas), knygų suaugusiesiems ir suaugusiųjų poezijos. Į penketukus atrinktos šiuolaikinių lietuvių autorių knygos išleistos nuo 2018 m. rugsėjo 1 d. iki 2019 m. rugpjūčio 31 d.

Pernai pirmą kartą buvo pristatyta nauja knygų kategorija – publicistikos ir dokumentikos. Ji antrą kartą bus skelbiama 2020 m. Kaip ir pernai, į ją pretenduos per pastaruosius dvejus metus išėjusios lietuvių autorių publicistinės bei dokumentinės knygos.

Vaikų ir paauglių knygas šiemet atrinko komisijos pirmininkas vaikų literatūros ekspertas doc. dr. Kęstutis Urba, Eglė Baliutavičiūtė (Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Vaikų ir jaunimo literatūros departamento Tyrimų ir sklaidos skyriaus vyriausioji tyrėja), dr. Aurelija Gritėnienė (Lietuvių kalbos instituto Bendrinės kalbos tyrimų centro vyresnioji specialistė), Rita Karpavičienė (Panevėžio rajono Raguvos gimnazijos lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja), Danguolė Šakavičiūtė (literatūros kritikė).

Suaugusiųjų ir poezijos knygų ekspertų komisiją šiemet sudarė komisijos pirmininkė literatūros kritikė dr. Neringa Butnoriūtė, dr. Donata Mitaitė (Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto Šiuolaikinės literatūros skyriaus vadovė), Ernestas Parulskis (menotyrininkas), Neringa Mikalauskienė (rašytoja, vertėja, literatūros kritikė), dr. Manfredas Žvirgždas (Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto Tekstologijos skyriaus darbuotojas).

Už labiausiai patikusias knygas galima balsuoti iki 2020 m. vasario 14 d. interneto svetainėje metuknyga.lt, elektroniniu paštu Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį. arba paštu adresu: „Metų knygos rinkimams“, Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, Gedimino pr. 51, LT-01109 Vilnius. Daugiausia skaitytojų balsų surinkę knygų autoriai bus apdovanoti Vilniaus knygų mugėje 2020 metų vasario mėnesį. Nuo 2005 metų Skaitymo ir kultūrinio raštingumo asociacijos su dr. Rūta Kačkute priešakyje inicijuotą akciją rengia Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka kartu su Lietuvos Respublikos kultūros ministerija ir Lietuvos nacionaliniu radiju ir televizija.

Pristatome akcijos „Metų knygos rinkimai 2019“ penketukus:

Proza suaugusiesiems

Gailius Marijus. Oro. Vilnius: Odilė, 2018
Kulvinskaitė Virginija. Kai aš buvau malalietka. Vilnius: Kitos knygos, 2019
Morkūnas Vidas. Pakeleivingų stotys. Vilnius: Odilė, 2019
Opolskaitė Daina. Dienų piramidės. Vilnius: Tyto alba, 2019
Tumasonytė Jurga. Undinės. Vilnius: Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2019

Poezija

Grainytė Vaiva. Gorilos archyvai. Vilnius: Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2019
Jasponytė Jurgita. Vartai Auštrieji. Vilnius: Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2019
Kaziela Vytautas. Alyvmedžiai. Kaunas: Kauko laiptai, 2018
Kazlauskaitė Giedrė. Gintaro kambarys. Vilnius: Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2018
Šlepikas Alvydas. Mano tėvas žūsta. Vilnius: Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2019

Knygos vaikams

Dirgėla Tomas, iliustr. Karpavičiūtė Dalia. Benas – sapnų siuvėjas. Vilnius: Tyto alba, 2018
Landsbergis Vytautas V., iliustr. Karpavičiūtė Dalia. Pūkis karalius. Vilnius: Dominicus Lituanus, 2018
Norvila Paulius, iliustr. Šulskytė Jurga. Strykt pastrykt! Vilnius: Labdaros ir paramos fondas „Švieskime vaikus“, 2019
Zarambaitė Ignė, iliustr. Padimanskaitė Vanda. Stebuklingi senelio batai. Vilnius: Labdaros ir paramos fondas „Švieskime vaikus“, 2019
Zavedskaitė Dovilė, iliustr. Šarmavičiūtė Jurga. Lietus ir skafandras. Vilnius: Labdaros ir paramos fondas „Švieskime vaikus“, 2019

Knygos paaugliams

Ežerinytė Ilona. Skiriama Rivai. Vilnius: Dominicus Lituanus, 2018
Landsbergis Vytautas V. Žalčių karalienė. Vilnius: Dominicus Lituanus, 2019
Meškauskaitė Audronė, Venislovaitė Aurina, iliustr. Dagilė Inga. Istorijos skanėstai. Kaunas: Žalias kalnas, 2018
Zylė Kotryna. Sukeistas. Vilnius: Aukso žuvys, 2019