5 „Niekas kitas taip nesužadina ir neugdo vaiko vaizduotės, kaip knyga. Pamatykime džiaugsmą vaiko akyse, kai jis perskaito pirmąjį žodį ir į rankas pasiima pirmąją knygutę” (Astrida Lindgren).
Kuo daugiau vaikas skaitys, tuo geriau pažins žmones, taps kūrybiškesnis, lengviau orientuosis gyvenime. Skaitymas, taip pat, ugdo gebėjimą vartoti kalbą, formuluoti ir išsakyti savo mintis, jausmus. Neginčijama tiesa ir ta, kad knygos – puiki priemonė ir tėvams pabūti su savo vaikais, bendrauti bei kurti glaudesnius tarpusavio santykius.

Pakruojo rajono savivaldybės Juozo Paukštelio viešosios bibliotekos vaikų erdvė iniciavo skaitymo skatinimo ir kūrybiškumo ugdymo projektą „Draugaukime“. Projekto tikslas – vasaros atostogų metu suburti vaikus bendrai veiklai, skatinti draugauti su knyga, formuoti jų pasaulėžiūrą, ugdyti kūrybiškumą. Tikslams įgyvendinti buvo numatytos kassavaitinės edukacinės veiklos bibliotekoje ir skaitymo skatinimo konkursas.

Projekte panoro dalyvauti trisdešimt penki Pakruojo „Žemynos“ pagrindinės mokyklos įvairių klasių mokiniai. Birželio mėnesį jiems buvo įteikti knygų skaitymo dienoraščiai su nurodytomis konkrečiomis užduotimis: skaityti knygas ir jas aprašyti pagal pateiktą planą; aprašą iliustruoti; užpildytą skaitymo dienoraštį grąžinti į vaikų erdvę iki rugpjūčio 21 d. Iki numatytos datos užduotis įvykdė 20 vaikų. Projekto vykdymo metu dalyviai perskaitė 185 knygas arba 29792 puslapius. Aktyviausi – ketvirtų bei penktų klasių moksleiviai (dalyvavo 10). Daugiausia knygų perskaitė penktokė Dovilė Adomaitytė: 24 knygos (4369 psl.). Vasarą netinginiavo ir antrokas Danielius Šventickas (perskaityta 12 knygų), Viltė Makarevičiūtė (14 knygų), Gabija Kuodytė (12 knygų), Eglė Urbonaitė (12 knygų) bei kiti vaikai.

Vaikų vasaros skaitymą labai įtakojo mokytojų duoti rekomenduojamų skaityti knygų sąrašai. Sumuojant perskaitytas knygas - pastebėta, kad populiariausių knygų tarpe pirmauja H. Webb knygos. Jos skaitymo dienoraščiuose paminėtos net 17 kartų. Ne mažiau populiarios A. Lindgren knygos, Knister knygos apie Raganą Lilę, J. Kinney „Nevykėlio dienoraštis“, R. R. Russell „Prietrankos dienoraštis“, P. van Loon knygos apie vilkolakiuką Dolfą ir kt. Skaitymo dienoraščiuose po vieną kartą minimos ir teminės knygos: F. Brooks „Viskas apie mergaites“, „1000 įdomybių“. N. Lenz “1000 rekordų ir ne tik“, J. Linkevičius „Po girią vaikščiojo poetas“.

Kūrybiškumui skatinti ir užimtumui vasaros metu numatyti, vaikų erdvėje (sinagogoje) vyko edukaciniai užsiėmimai. Juose dalyvavo 73 vaikai. Visą vasarą mažieji bibliotekos draugai trečiadieniais rinkosi į sinagogą, kurioje lipdė, karpė, klijavo ir taip kūrė įvairiausius darbelius ir rengė parodėles. Apsilankiusieji sinagogoje turėjo galimybę pasigrožėti margaspalviu krepiniu zoologijos sodu, mozaikų margumu, įvairiais raštais pražydusiais akmenukais, į eilę išsirikiavusiais žaismingais knygų skirtukai. O mažųjų rankutėmis sukurti atvirukai tikrai nudžiugino juos gavusius dovanų. Savo sukurtus darbelius vaikai galėjo išsinešti į namus. Iš likusių darbelių sinagogoje parengta parodėlė, kuri lankytojų laukia iki spalio 4 d.

Projektą vainikavo visų, kurie grąžino skaitymo dienoraščius, apdovanojimas. Už dovanas dėkingi skaitymo skatinimo projekto „Draugaukime“ partneriui ir rėmėjui Agentūros - visos Lietuvos vaikai Pakruojo labdaros ir paramos fondui. Vaikų erdvė taip pat buvo paremta minėto fondo dovana – aktualių jaunimui knygų rinkiniu.

Vaikų erdvės vyresn. bibliotekininkė Lina Ramonienė