1 Visą mėnesį Pakruojo Singogoje lankytojus džiugino Gedimino Beržinio tapybos darbų paroda „Shalom“, dabar persikėlusi į Kelmės rajono savivaldybės Žemaitės viešają biblioteką.

Gedimino Beržinio eksponuoti paveikslai, kupini spalvų žaismo, jausmo – tik iš pirmo žvilgsnio atrodo gana paprasti. Paslėpta mintis – kiekvienam lankytojui suvokiama skirtingai, verčianti stabtelti, susimąstyti... Prof. dr. Gintauto Mažeikio žodžiais, „daugelis meninkų praranda džiaugsmo pojūtį įstoję į akademines „tvarkykles“: dailės mokyklas, kolegijas ir akademijas (...). Net tą jų laisvė ir savitumas, kurių reikalauja meno kritikai ir kuratoriai, būna dramatiška, iškentėta ir liūdna. Beržinio tapybos kūriniai yra anapus akademinės tvarkos ir taisyklių. Pabandyčiau jo kūrinius nusakyti: nepriklausomas estetinis džiaugsmas, kylantis iš atvirumo gėriui ir buičiai“.

Atviras pasauliui, nesutelpantis į jokius rėmus autorius, Pakruojo sinagogoje teigė atradęs tą sąlytį su praeitimi, su skaudžia istorija. Taip gimė ir naujas paveikslas „Pakruojo sinagoga“, savo spalvine gama tarsi susiliejantis su sinagogos skliautų unikalia tapyba. Anot Gedimino Beržinio, „Pakruojo Sinagoga – jungianti laikmečius, žmones, įsitikinimus.Vieta, kur vyko, vyksta ir vyks tai, ką mes ne visada suprasime savo pasaulietiniu mąstymu. Karalius, atėjęs prieš tūkstančius metų, savo idėja ir gyvastimi siekia mus iki šios dienos, valandos, sekundės. Savo kūrybą pradėjęs Pakruojyje Meilės saloje tik šiandien suprantu, kad ji prasidėjo prieš dešimtmečius. Sujungus atminties karolius atėjau į stebuklingą vietą, kurioje gavau naują impulsą ir pasitvirtinau kryptį ką daryti toliau.

Visą mėnesį dvylika darbų – dvylika apaštalų dalijo savo simbolių prasmę žmonėms, kurie apsilankė parodoje. Tai ir duoklė išėjusiems, ir užmirštiems. Tai ir pamąstymas apie kasdieninę blogio ir gėrio kovą. Tai ir „Leviratas”, ir „Vestuvės rožės lapeliuos“, ir filosofija „Slaptoje“. Apaštalas „Pakruojis ” – atstovaujantis Lietuvišką tradiciją ir nykstančius papročius. Tai ir tuščias skenduolio kapas sausumoje, ir besišypsanti „Karaliaus šeimyna”. Ir, gimęs parodos atidarymo metu darbas – „Pakruojo Sinagoga”, kuris per tapymo meditaciją priėmė į save tūkstančius žydų prašymų ir maldų, džiaugsmų ir krykštavimų, sukantis ir man laisvu ritmu, mąstymu, dėliojant padrikas mintis ir liejant dažus ant drobės, nesilaikant jokių taisyklių, laiko ribojimų, aplinkos pokyčių ir viso kito, kas supo mane tuo metu… O tuo metu supo mane ne tik kalbantys daiktai, simboliai, nuostabi muzika, bet ir patys kūrybiškiausi Pakruojo žmonės, kurie generavo energiją, kuri virto dažų sąskambiu drobėje, kuri šiandien jau pati dalija ne tik praeities priminimus, bet ir naują – šios dienos galią. Shalom pasauli!“
Bibliotekos inf.
Fotografijų autorė: Laima Beržinytė - Gulbinienė