Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka ir Pakruojo rajono savivaldybė pagal bendradarbiavimo sutartį 2018-2020 metais įgyvendina projektą „Gyventojų skatinimas išmaniai naudotis internetu atnaujintoje infrastruktūroje“ ir projektą „Prisijungusi Lietuva: efektyvi, saugi ir atsakinga Lietuvos skaitmeninė bendruomenė“. Minėti projektai Pakruojo rajono savivaldybės gyventojams suteikia galimybę rajono viešosiose bibliotekose, su atnaujinama kompiuterinė įranga, naudotis nemokama viešąja interneto prieiga bei moko ir skatina gyventojus naudotis elektroninėmis paslaugomis ir elektroninės informacijos resursais.

 

 

korona virusas 1024x729Atsižvelgdama į Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2020 m. lapkričio 4 d. nutarimą „Dėl karantino Lietuvos Respublikos teritorijoje paskelbimo“, Pakruojo Juozo Paukštelio viešoji biblioteka nuo 2020 m. lapkričio 7 d. iki lapkričio 29 d. skaitytojus aptarnaus bekontakčiu būdu. Šeštadieniais lankytojai nebus aptarnaujami.

 

1 Šįmet Europos kultūros paveldo dienų tema buvo „Pažink ir pramogauk“. Pakruojiečiai pažinimui bei pramogai pasirinko linksmomis istorijomis apipintus bei tarpukario Lietuvoje gerai žinomus Lašmenpamūšio ir Balsių dvarus. Tiems, kurie panoro aplankyti minimus dvarus, sužinoti jų praeitį rugsėjo 20 dieną surengėme ekskursiją. Gaila, kad žvarbokas rudens vėjas neleido ekskursantams ilgiau gėrėtis nuostabiu rudenišku peizažu. Tačiau ir tas trumpas pabuvimas gamtoje, prisiliečiant prie savo krašto istorijos, davė peno sielai.

Tiesa, kelionę pradėjome ne nuo dvarų, o nuo Petrašiūnų geležinkelio stoties. Mat, joje išlipdavo siauruku (taip vadintas siaurasis geležinkelis) į Lašmenpamūšį ir Balsius atvykę svečiai. Ir mes panorome čia stabtelti. Stotyje apžiūrėjome siaurojo geležinkelio ekspoziciją, išbandėme pasivažinėjimą drezina. Pažintį su dvarais baigėme Balsių etnografinėje sodyboje. Susirinkę į ją, gurkšnodami kas kavą, kas arbatą, dalijomės poetų Jono Aisčio, Stasio Santvaro užrašytais atsiminimais apie Lašmenpamūšio dvaro savininką, sparnuoto žodžio meistrą bei didelį menininkų gerbėją Borisą Melngailį ir jo svečius, Balsiuose ūkininkavusį linksmuolį poetą Kazį Binkį, žiūrėjome skaidres, klausėmės Angelės Statkuvienės skaitomų ištraukų iš K. Binkio poemos „Tamošius Bekepuris“, dalyvavome mini viktorinoje.

Nuoširdžiai dėkoju šauniosioms Pakruojo gidų asociacijos narėms Irmai Norkevičienei ir Rasai Lekienei, Pakruojo rajono savivaldybės administracijos Kultūros, paveldosaugos ir viešųjų ryšių skyriaus vyr. specialistui Raimundui Tamašauskui už įdomius pasakojimus, skaitovei Angelei Statkuvienei, svetingosioms balsietėms, kultūros darbuotojoms: renginių organizatorei Audronei Elinauskienei ir bibliotekininkei Ritai Prialgauskienei, Kultūros, paveldosaugos ir viešųjų ryšių skyriaus kultūros paveldo vyr. specialistui Mindaugui Veliuliui.

Kur buvome ir ką pamatėme užfiksavome nuotraukose. Nuotraukų autoriai – Erika Kižienė ir Algirdas Pilipauskas

Genė Juodytė,
Juozo Paukštelio viešosios bibliotekos vyresn. bibliotekininkė kraštotyrai,
Europos paveldo dienų 2019 organizatorė